You are currently viewing Szájápolás idős korban

Szájápolás idős korban

Az idő előrehaladtával sajnos az emberek sok esetben nem fordítanak kellő figyelmet az egészségi állapotuk szempontjából különösen fontos dolgoknak.

Így van ez a fogászati kontrollokon való rendszeres megjelenéssel is: a tapasztalatok azt mutatják, hogy idős korban egyre ritkábban keresik fel a fogászati rendelőt kontroll céljából, pedig ebben a korban érdemes még nagyobb hangsúlyt fektetni a szájhigiéniára, ínyünk, fogaink védelmére.

Időskori szájhigiénia

A lepedék idős korban gyorsabban rakódhat le, különösen, ha elhanyagoljuk a szájhigiéniát, ami fogszuvasodáshoz, ínybetegségekhez vezet.

A napi fogmosás és fogselyem használat alapvető fontosságú a megfelelő szájhigiénia érdekében. Naponta legalább kétszer mossunk fogat. A fogmosás hatékonyságát elektromos fogkefe alkalmazásával fokozhatjuk. A fogközök tisztítására naponta egyszer használjunk fogselymet.

Idős korban gyakori probléma a szájszárazság egyrészt a korból adódóan, másrészt pedig különböző betegségek (cukorbetegség), gyógyszerek szedése miatt. A szájüregben ilyenkor kevesebb a nyál, így a baktériumok megtelepedése könnyebb. Szájvizek, speciális fogkrémek alkalmazása, bő folyadékfogyasztás segíthet ezen a problémán.

Fogínygyulladás

A fogínygyulladás legnagyobb veszélye abban áll, hogy ínysorvadáshoz, majd a fogak elvesztéséhez vezethet.

Fogínygyulladást a nem megfelelő szájhigiéniai szokások, a rendszertelen vagy nem megfelelő technikájú fogmosás, vagy a fogkő eltávolítás hiánya okozhat. Az íny, a fogak túlzott érzékenysége, fájdalma, ínyvérzés, ínyduzzanat jelezheti a gyulladást. Az íny és a fog között egy tasak jön létre, mely baktériumokkal van teli. Ez gócot képez a szervezetben, így a szervezet egészének működését befolyásolva másodlagos betegségek kialakulásáért is felelős.

Ínysorvadás

Az ínysorvadás általában fogínygyulladásként kezdődik, annak egy súlyosabb fázisa. Az ínygyulladás tünetei jellemzik, romlik a szájkomfort, kellemetlen lesz a lehelet szaga, a fogak egyre érzékenyebbek lesznek a hidegre, a melegre, az édesre. Az íny visszahúzódik, a fogak nyaki része a felszínre kerül, a fogak elmozdulhatnak, elveszíthetjük őket.

Fogínygyulladás, ínysorvadás esetén még fontosabb, hogy betartsuk az alapvető szájhigiéniás szabályokat. Speciális géleket is használhatunk a folyamat megállítására.

Műfogsor Az elsődleges cél saját fogaink megtartása. Ha azonban mégis elveszítettük fogainkat, műfogsorral pótolhatjuk azokat.

Műfogsor viselése során megváltozik a szájüregben lévő baktériumok minősége és mennyisége. A fogpótlás és az íny közötti hézagok ideális táptalajt jelentenek a baktériumoknak a megtelepedésre, szaporodásra. Lepedék, fogkő, plakk képződik, ínygyulladás, de akár a fogbél gyulladása is kialakulhat.

Műfogsor-ápolás

A fogpótlás ápolása ugyanolyan fontos, mint természetes fogaink ápolása. A fogkefével való rendszeres tisztítás mellett szükség van speciális, fogpótlások tisztítására alkalmas készítményekre. A különböző műfogsor tisztító tabletták gyorsan, alaposan tisztítják a szájból kivett fogpótlást, megszüntetik az elszíneződéseket (létezik olyan, amely a nikotin okozta elszíneződések ellen is hatékony), fertőtlenítenek (gombák, baktériumok ellen) és egyben kíméletesek is.

Speciális, fertőtlenítő hatású szájvizek használatával a szájüreg fertőtlenítése is szükséges az ínygyulladások elkerülése érdekében. Figyeljünk oda a még meglévő fogak ápolására, tisztítására is.

Otthonunk intézményvezetője, dr. Szabó Valéria, Páty község fogorvosa is több évtizede és igény esetén felelősséggel gondozza a hozzá forduló idős lakóinkat is.

 

Vélemény, hozzászólás?